Von der Leyenék szerint fokozni kell a Moszkva elleni büntetőintézkedéseket – jön az új szankciós csomag Oroszországgal szemben

Az Európai Bizottság elnöke sokadjára szorongatná meg Vlagyimir Putyint.

Kaja Kallas szerint még ennél is keményebb lépések jöhetnek.
Az Európai Tanács elfogadta a háború kezdete óta legsúlyosabb, Oroszországgal szembeni, 17. szankciós csomagját. Az intézkedés az orosz energiabevételek és hadigazdaság meggyengítését célozza, miközben külső közreműködőket is szankciókkal sújt.
Ez az Oroszország elleni szankciócsomag a legátfogóbb a háború kezdete óta”
– mutatott rá Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, hozzátéve:
Miközben Putyin a béke iránti érdeklődést színleli (...), Oroszország, és azok, akik támogatják, súlyos következményekkel néznek szembe. Minél tovább folytatja Oroszország az illegális és brutális háborút, annál keményebb lesz válaszunk.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke sokadjára szorongatná meg Vlagyimir Putyint.
A legnagyobb figyelmet az orosz „árnyékflotta” kapta, amely szabálytalanul és kockázatosan szállít orosz olajat világszerte. Az EU 189 új hajót vett fel a korlátozott járművek listájára, így már 342 hajó tartozik a tiltás hatálya alá. Oroszország az unió becslése szerint eddig 38 milliárd eurós bevételkiesést szenvedett el az olajszankciók miatt.
A csomag részeként az EU szankcionálta a Surgutneftegaz nevű orosz olajóriást, valamint egy fontos orosz olajszállító vállalatot is. Ezzel párhuzamosan több mint 45 orosz vállalat és személy került fel a listára, akik drónokat, lőszert, fegyvereket vagy kulcskomponenseket szállítanak az orosz hadigépezet számára.
Az új szankciós listára kínai, izraeli, fehérorosz, török, szerb és vietnámi cégek is felkerültek, mivel ezek különböző módokon segítették az orosz hadiipart.
Ezt is ajánljuk a témában
Elhúzta a mézes madzagot az orrunk előtt az uniós bővítési biztos.
A csomag érinti a megszállt ukrán területeken végzett kulturális és gazdasági visszaéléseket is:
a Krím-félszigeten elkövetett műkincsrablásokat és a mezőgazdaság „kizsákmányolását” is büntetni akarja az EU.
A mostani csomag 75 új személyt és szervezetet von szankciók alá, akiket vagyonbefagyasztás és utazási tilalom sújt. Az EU eddig több mint 2400 szereplő ellen vezetett be hasonló korlátozásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A szerdán bevezetett szankciók több mint 600 hajót érintenek.
***
Fotó: AFP